לדבר בשפתי שלי

אמנדה באגס, קוראת תיגר על תפיסות הסביבה לגבי אוטיזם. לטענתה, האופן בו מתייחס הציבור אל האוטיסטים הוא מוטעה: אוטיסטים, שאינם מסוגלים לתקשר באופנים מקובלים, נתפסים כבעלי לקויות, ואילו אנשים "רגילים" אינם נתפסים ככאלה, למרות שרובם אינו מסוגל לתקשר עם אוטיסטיים!

בחלקו הראשון של הסרט, מציגה באגס, אוטיסטית שאינה מדברת, בתנועה ובקול את חייה. היא מנענעת את גופה ואת ידיה, משפשפת את ידיה במקלדת, מתופפת על אביזרים שונים, מסובבת מגוון של חפצים, משפשפת את פניה בדפיו של ספר, ועוד. לכל אורך המיצג מלווה עצמה באגס בהמהומים בלתי פוסקים.
בחלקו השני של הסרט באגס מוסיפה מסרים קוליים באמצעות הקלדה במחשב. היא מסבירה שחלקו הראשון של הסרט היה "בשפתה הטבעית" וששפה זו אינה מביעה משמעויות נסתרות. שפתה הטבעית, היא מסבירה, נועדה לאפשר לה להימצא בשיחה מתמדת עם סביבתה ולהגיב להיבטיה השונים באופן פיזי. האינטראקציה המתמדת שלה עם סביבתה הפיזית נתפסת על ידי רוב בני האדם כ-"הימצאות בעולם משלה", ורק כאשר היא מגבילה את עצמה לאינטראקציות אנושיות אנשים חשים שהיא "נפתחת לעולם". למעשה, אנשים שופטים את קיומה, את תודעתה, ואת עצם האנושיות שלה, על פי תגובותיה השונות מהרגיל אל העולם החברתי. האופן הטבעי בו היא חושבת ומגיבה הוא כה שונה מאופני החשיבה המקובלים, עד שעבור אנשים רבים הוא כלל אינו נתפס כחשיבה. מכיוון שהגדרת המונח "חשיבה" קובעת את הגדרת המונח "אנושיות", אנשים מתחילים לפקפק בעצם היותה אנושית. בפועל, היא אומרת, הכישלון אינו שלנו, האוטיסטים, אלא של הציבור הרחב, אשר אינו משכיל ללמוד את שפתינו.
בסיומו של הסרט, מסבירה באגס שהסרט לא נועד להוות מופע מציצנות בו זוכה הקהל להחשף לפעולת המוח האוטיסטי. הסרט נועד להוות הצהרה על אודות קיומם וערכם של מגוון סוגי חשיבה ותקשורת שונים. רק כאשר צורות האנושיות המגוונות יוכרו ברבים, יתאפשר קיומם של צדק ושל זכויות אדם.

אמנדה באגס 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s